Koşu Bandı

Ev tipi koşu bandı, iş temposu ve hava koşulları gibi çeşitli nedenlerden dolayı spor aktivitelerine zaman ayıramayan kullanıcılar için evinde keyifli ve kolay spor yapmaları için tasarlanmış ev tipi kondisyon cihazlarıdır.

Taşıma Kapasitesi: Tercih edeceğiniz koşu bandının taşıma kapasitesi kullanıcılardan en ağır olanın ağırlığından tercihen en az %20 yada fazla olmalıdır.

Yürüyüş Alanı: Koşu bandı kullanıcısı yürüyüş alanının üzerine çıkıp yürüyüş pozisyonu aldığında sol ayağının solunda ve sağ ayağının sağında kalan band payı en az 2 cm olmalıdır. Band boyu ise kullanıcının 2 adım mesafesinden uzun olmalıdır yani bandın orta noktasında durduğunuzda öne ve arkaya doğru birer adım mesafeniz kalmış olmalıdır.

Koşu Bandı Hızı: Ev tipi koşu bandları genelde 12 ve 14 km/saat hızındadır. 10 km gibi daha yavaş yada 16 km ve üzerinde hıza sahip daha hızlı ürünlerde vardır. Bu seçimi belirleyen faktör bandı yürüyüş yada koşu için kullanmanıza bağlıdır. Yüksek tempolu bir yürüyüş hızı saatte 6 km orta tempolu bir koşu hızı saatte 8 km civarıdadır bu durumda 12 yada 14 km hıza sahip bir ürün kullanıcıların büyük kesimini kapsayacaktır. Yüksek hızda koşmayı düşünüyorsanız daha hızlı ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Eğim: Yürüyüş alanının ön kısmını yukarıya çıkarmak süretiyle yokuş yukarıya yürüme yada koşma eylemini gerçekleştirmeye yarar. Koşu bandlarında 2 tür eğim vardır bunlar Manuel (El ile ayarlanan) ve Otomatik (Eğim motoruyla ayarlanan) eğimlerdir. Manuel eğimde kaç kademe eğim olduğu, otomatik eğimde ise eğim yüzdesi belirtilir. Otomatik eğimli ürünlerde eğim daha hassas aralıklarla ve daha hissedilir büyüklüklerde ayarlanabildiğinden, eğim özelliğinden daha işlevsel yararlanabilmeniz için otomatik eğimli bir ürün tercih edebilirsiniz. Manuel eğimli ürünlerden maksimum %3-4 eğim alınabilirken, otomatik eğimli ürünlerde ise eğim yüzdesi % 12-20 aralığındadır.

Zemin: Bu bandı hareketini bir kayış ile motordan alır ve gerilmiş iki merdane arasında yoğunlaştırılmış ahşap malzeme üzerinde kayar koşu bandına esneklik kazandırma işlemi ise bu sert zemini şaseye bağlandığı yerlere kauçuk takviyeli takozlar yada yaylar koymak suretiyle yapılır. Böylece zemine baskı uygulandığında zemin esner ve eklemlerimize düşen baskı oranı azalır. çalışma sonrası, eklem ağrılarını daha aza indirir.

Katlanma: Ev tipi koşu bandlarının çok büyük bir kısmının katlanma özelliği vardır. Bu katlanma özelliği amortisör desteklidir.

Emniyet Anahtarı: Emniyet anahtarları acil durumlarda kolay ve hızlı şekilde cihazı durdurmanızı sağlar. Bu anahtarlar arasındaki en güvenli anahtar tipi soketli ve siviçsiz mıknatıslı olanlardır. Bunun sebebi anahtarı üründen çıkardığınızda ürünün çalışmamasıdır. Böylece çocukların ürünü çalıştırmalarını engellemiş ve istenmeyen durumlardan da korunmuş olursunuz.

Diğer özellikler: Tercih edeceğiniz üründe hız, zaman, mesafe, nabız, kalori, program gibi özelliklerin göstergede uygun bir şekilde konumlandırılmış olmalıdır. Aynı zamanda hız ve eğim için kısa yol tuşları, tutacaklarında da bulunmalıdır.